
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 30.8 mm |
| Width | 10.65 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 11 |
| Material | Metal |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 12.55 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Lead Length | 5.1816 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.77 mm |
| Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Terminals | 9 |
| Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 9 |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Metal, Steel |
| Hole Diameter | 3.1 mm |
| Max Supply Voltage (DC) | 250 V |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Signal |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 1 |
| Housing Color | Black |
| Plating | Nickel |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Thickness | 1.57 mm |
| Contact Gender | Female |
| Preloaded | Yes |
| Shell Material | Steel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
